12 Ocak 2010 Haiti Depremi

12 Ocak 2010 Haiti Depreminin ardından yayılan asılsız duyurular afetzedelere daha çok zarar veriyor.

12 Ocak 2010 Haiti Depreminin ardından yayılan asılsız duyurular afetzedelere daha çok zarar veriyor.

12 Ocak 2010 tarihinde Haiti’de meydana gelen 7.0 şiddetindeki depremin ardından UPS’in deprem bölgesine ücretsiz yardım paketi taşıdığı iddia ediliyor.

Depremin hemen ardından önce Amerika’da sonra da Türkiye’de dolanmaya başlayan bir e-posta bu:

İçerik

BU BİLGİYİ YAYABİLİR MİYİZ?UPS, 22 kg altındaki her şeyi Haiti’ ye ücretsiz taşıyor. Gıda, giysi, ayakkabı vs gönderebilirsiniz. American Airlines ücretsiz olarak doktor ve hemşireleri Haiti’ye taşıyor. Lütfen 0212 6979767 ve 2 6979767 telefon numarasından irtibata geçin.

Bu mesajı da yayabildiğiniz kadar yayınız…

Doğruluk

Yalan. 😦

Yorum

İnternette bu yardım çağrısını herkes birbirine iletmesine rağmen pekçok kişi Fwd tuşuna basmadan önce UPS web sitesinden bu haberi teyit etme gereksinimi duymamış. İlgili web sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan duyuru şu şekilde:

DEĞERLİ MÜŞTERİMİZHaiti’de meydana gelen deprem felaketinin ardından yurtdışı kaynaklı bazı medya kuruluşları ve sosyal paylaşım sitelerinde UPS Türkiye’nin 50lb. altındaki gönderileri Haiti’ye ücretsiz olarak göndereceği haberleri yayınlanmıştır. Bu haber ne yazık ki doğruyu yansıtmamaktadır. Sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan telefon numaraları doğru olmamakla birlikte UPS’e ait telefon numaraları da değildir.

UPS Türkiye olarak bizler de Haiti’ye yardım etmek isterdik fakat merkezimiz UPS A.B.D. 1milyon Dolarlık , 500.000$’ı nakit, 500.000$’ı ihtiyaç duyulan malzemelerin gönderimini kapsayacak şekildeki bu yardımı tüm ülkelerdeki UPS adına gerçekleştirmektedir.

UPS’in Haiti’ye gerçekleştirdiği yardım A.B.D UPS tarafından yürütülen bir organizasyondur. Amerika UPS bu yardımı Kızılhaç ve UNICEF ile ortaklaşa yürütmektedir. Bireysel yardımları direk Haiti’ye göndermemektedir. Kızılhaç ve UNICEF’in toplu gönderilerini taşımaktadır.

Sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan bu yanlış haberler doğrultusunda siz değerli müşterilerimizi bilgilendirmek istedik. UPS Türkiye olarak Haiti’ye göstermiş olduğunuz duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

UPS Türkiye Kurumsal İletişim

 

Elbette ki yardim yapamayacak kişiler diğerlerini yardim yapmaya çağırmalı. Ancak insanların kendilerine gelen bilginin doğruluğunu teyit etmeden, araştırmadan yayıyor olması hiçbir şekilde kimseye yardım etmediği gibi aksine gerçekten yardım etme niyetinde olanları yanlış yönlendirerek zarar da veriyor

Üstelik bu mail iletme etme eylemi pekçok kişide sanki hakikaten yardım yapmış gibi bir psikolojik etki yaratıyor. İki dakika vakit ayırıp mali olarak yardım yapabilecek güce ve zamana sahip pekçok insan arkadaş listesindeki 50 kişiye mesaj atınca veya Facebookita durum güncellemesi yazınca kendini yardım yapmış sayıyor, başka bir girişimde bulunmuyor.,

Yardımda bulunmak istiyorsanız yaşadığınız yerde bulunan, güvenilir bir kurum aracılığı ile yardımda bulunun, yardım kabul ettiğini teyit etmeden farklı amaçlarla (e-posta adresi toplamak vb) gelen e-postaları iletmeye aracı olmayın.

Bu asılsız duyuruyu ilk ortaya çıkarıp ona buna yollayan kişin ruh halinden bahsetmek bile istemiyorum. 😦

Kaynaklar

About isil_arican

Yalansavar'ın kurucusu, San Fransisco'da yaşayan bir Tıp Doktoru. Stanford Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde Klinik Bilgi İşlem Direktörü. Bay Area Skeptics Yönetim Kurulu Üyesi. Boş zamanlarında sözde bilimle savaşıyor, Yalansavar'a ve Trepanasyon'a yazıyor, TED çevirileri yapıyor, kedi seviyor, evde bira kaynatıyor, bir de bu aralar The Witcher oynuyor.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: