Ekin Çemberleri

Kaynak:Wikipedia

Bu yazıyı aslında çok önce kendi blogumda yayınlamıştım. Ancak sevgili Işıl’a yakın zamanlarda bir yazı asacağıma söz vermiş olup ta sözünde duramamış olmanın getirdiği yükle hadi bari dedim en çok tık alan eski yazılardan birini buraya asayım dedim. Ancak bir de youtube’de 1991 yılında yapılan bir belgeselden küçük bir alıntıyı Türkçeleştirip buraya koymaya karar verdim. Önce yazı sonra video….

Bir çok aldatmaca içerisinde sanırım en keyiflisi olan -aldatmacanın keyiflisi olur mu diye sormayın – ekin çemberleri bence. Görsel bir şölen olan ekin çemberleri buğday, mısır, çavdar, arpa gibi ekinlerin ezilmesi ile oluşturulmuş şekiller.

İlk olarak iki İngiliz’in 1970’lerin sonlarında UFO meraklılarını oltaya getirmek amacı ile başlattığı ekin çemberi yapma çılgınlığı bugün birçok ülkeyi sarmış durumda. Doug Bower ve Dave Chorley isimli iki İngiliz 1976 yılında bir barda alelerini yudumlarken akıllarına gelen ekin çemberleri yaratma fikrini tam 15 yıl başarı ile uygulamışlar. UFO’lara ilişkin haberlerin çok sık gündeme gelmesi nedeni ile UFO meraklılarını kandırmanın eğlenceli olacağını düşünen iki İngiliz ilk olarak basit şekillerle başlamışlar. İlk eserlerini yaratmak sadece bir kaç dakikalarını almış. Eserleri önceleri fark edilmeyen Bower ve Chorley bu kandırmacalarından vazgeçmek üzereyken UFO meraklılarının oltaya takılmaları üzerine bu eğlenceli sanat formuna devam etmeye karar vermişler. Bunun üzerine kandırmacalarını daha ileri götürmek için karmaşık şekilleri yaratmaya başlamışlar.

Kaynak: Wikipedia

Ekin çemberlerinin fark edilmesi ile beraber insan eli ile yapılmadıklarına, rüzgardaki vortekslerin ya da yıldırımların ekin çemberlerinin oluşumuna neden olduğu yolunda araştırmalar yayımlanmış. UFO’ların ekin çemberlerinde rolü olduğunu iddia edenler hatta UFO’ları ekin çemberleri yaparken gördüklerini iddia edenler de mevcut. Tabi biliminsanlarının bu iddiların doğruluğuna dair kanıt bulamadıklarını hatta iddia edilen kanıtların kesin kandırmacalar olduğunu söylediklerini belirtmek lazım.

Ekin çemberlerinin insan eli ile yapıldığını söyleyen biliminsanlarının Cerealogist’leri -Mısır gevreği bilimci ya da tahıl bilimci 🙂 – memnun etmedikleri bir gerçek. Oksimoronik bir şekilde kendilerine “İnsan eli ile yaratılmamış ekin çemberleri fenomenin fizik ve metafiziğine ilişkin bilimsel araştırma” gibi isimler veren hatta kendilerini biliminsanlarının eşsiz ukalalıkları ile mücadele ederek ekin çemberleri konusunda gerçekleri araştırmaya adamış organizasyonlar mevcut. Occam’ın Usturasından habersiz gibi görünen Cerealogist’ler ekin çemberlerini nasıl oluşturduklarını anlatan çember sanatçılarının sadece çok az sayıda ekin çemberinden sorumlu olduklarını iddia ediyorlar.

Doug Bower geceleri evden uzun sürelerle kayboluşunu eşi Ilene’e açıklayamaz noktaya gelince 1991’de ekin çemberlerini nasıl yaptıklarını dünyaya açıklamasına rağmen ekin çemberleri hala ilgi çeken sözde bilimsel araştırmaların yapıldığı bir konu. Oysa internette ekin çemberlerinin nasıl yapılacağına, hatta nasıl kozmik bir his verileceğine, meteor ya da UFO görünümü vermek için neler yapılması gerektiğine yönelik öneriler veren web siteleri dahi mevcut.

Ekin çemberlerinin, bizlerle iletişim kurmak isteyen uzaylıların bize mesajları ya da modern bilimin ancak açıklayabildiği doğal olaylar olması iki muzip adamın başlattığı bir kandırmaca olmasından çok daha heyecan verici olurdu şüphesiz ama kandırmacayada kandırmaca demeyi bilmek gerekli.

Doug Bower ve Dave Chorley biz yaptık derken Wessex Skeptics Topluluğu üyeleri biz de yapmıştık herkes te kanmıştı diyor videoda. Occam’ın  Usturası ne sonuca varmamızı gerektiriyor sizce?

About Bahadır Ürkmez

İzmir Fen Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunuyum. Evli ve 2 süper keyifli (herkesinki kendine öyledir zaten :)) çocuk babasıyım. Mühendislik yapıyorum.

7 Yanıt “Ekin Çemberleri”

 1. Buraya sadece ekin çemberi yapmak için onca zahmete giren artistik uzaylıyla tanışmayı çok isterdim:)

  Beğen

 2. Ekin Çemberleri hakkında ki yığma bilgilerin, insanların arayışlarına cevap vermesi tuhaf ve çok ilkel düşünce yöntemi gibi duruyor. İnsanların hayretlere düşmesi – bunu bir insanın yapma ihtimalini çok uzak görmelerinden kaynaklanıyor. Bizim ülkemizde de bunun bir örneği var. Tek tesellim Melih Gökçek’in dinazorlarla sınırlı kalması !

  Beğen

 3. Asıl bu adamlar sahtekar, bunu kanıtlayım hemen… Sizce nasıl oluyor da çember içinde kalan miktarlarda radyasyon miktarı normalin 600 katı fazla çıkıyor? Buyrun okuyun, yalancılara meydan asıl siz vermeyin! http://siriusufo.org/ekin-cemberleri-bilimsel-analiz/

  Beğen

 4. Bunlar karmakarışık, matematiksel temele sahip ve her biri bilimsel bir olaya işaret eden değişik disiplinlerden şekiller yapıyor… 1- hiç kimse görmüyor 2- hiçbirinin şekilleri-şemaları ellerinde yok 3- hepsini geçtim ” karanlıkta mısır tarlalarında” herhangi bir alet kullansalar dahi saatlerce değil günlerce sürecek çalışma yapıyor ve o boya ulaşmış yani hasat sürecine girmiş mısırı kontrole gelmiyor tarla sahibi…mısır neredeyse hergün kontrol edilir, yine de kimse farketmiyor… 4- Uranyum 235 alıp tarlaya serpiyorlar nerden buluyorlarsa… Carrefourda satılıyor sanırım. 5- Adamlar o kdar şakacı ki yememiş içmemiş tüm bilim dalları ile ilgili özellikle astronomi okumuşlar… 6- İpli tahta kırmazsa arkadan yürürken kırılır özellikle buğday arpa dalları; adamların ağırlığı 5 kiloyu geçmiyor herhalde. Ben Ziraat Mühendisiyim tarlayla işi olmayan yer bunları belki. Hodri meydan size 100 dönüm mısır tarlası gelsin birileri istediği kadar süre veriyorum, yapsınlar..

  Beğen

 5. Yazı türü; safsata… İddiaları çürüten hiçbir şey yok… Bunlar karmakarışık, matematiksel temele sahip ve her biri bilimsel bir olaya işaret eden değişik disiplinlerden şekiller yapıyor… 1- hiç kimse görmüyor 2- hiçbirinin şekilleri-şemaları ellerinde yok 3- hepsini geçtim ” karanlıkta mısır tarlalarında” herhangi bir alet kullansalar dahi saatlerce değil günlerce sürecek çalışma yapıyor ve o boya ulaşmış yani hasat sürecine girmiş mısırı kontrole gelmiyor tarla sahibi…mısır neredeyse hergün kontrol edilir, yine de kimse fark etmiyor… 4- Uranyum 235 alıp tarlaya serpiyorlar nerden buluyorlarsa… Carrefourda satılıyor sanırım. 5- Adamlar o kadar şakacı ki yememiş içmemiş tüm bilim dalları ile ilgili özellikle astronomi okumuşlar… 6- İpli tahta kırmazsa arkadan yürürken kırılır özellikle buğday arpa dalları; adamların ağırlığı 5 kiloyu geçmiyor herhalde. Ben Ziraat Mühendisiyim tarlayla işi olmayan yer bunları belki. Hodri meydan size 100 dönüm mısır tarlası gelsin birileri istediği kadar süre veriyorum, yapsınlar.. Bu yazıyı dün okudum ve tarlada denedim; çatır çatır kırılıyor arpa ve mısır sapları… ne plastik su borusu nede ağaç; hepsi kırıyor ya da yatırmıyor… Gece yaptıklarını söylüyorlar; nirengi noktası lazım ve de mutlaka mısır tarlası için ip benzeri yön tayin edici bir madde gerekiyor, yoksa kaybolur gidersiniz mısır tarlasında… denemesi bedava… 20 metre yürüyün kendi etrafınızda gözü kapalı 3 tur atın ve gözünüzü açın yön tayini yapabilecek misiniz? İnsanlara 1 saat içinde yapıldığını gösteren uzman işi bir şeklin videosunu göstersinler; gece karanlığında ve başaklarla saplar kırılmamış olsun, birde yüksek düzeyde radyasyon olsun…

  Beğen

 6. Yazı çok bilgisizce ve andavalca yazılmış biraz bile bilgiye dayanmıyor malesef. Sadece yazan kişinin kişisel fikirlerini barındırıyorken düzgün bir fikir çıkaramaması da tabiki yadırganmıyor. Son yapılan incelemeler insan yapısı olmadığını kanıtlar nitelikteyken bu yazı gülünç doğrusu 😀

  Beğen

%d blogcu bunu beğendi: