Dünyada Aşı Karşıtı Web Sitelerinin Karakteristikleri

Dikkat bu yazı bilimsel bir yazı değildir. Sadece çabuk bir Google araması sonucu edinilmiş gözlemlerin paylaşımıdır. Ziyaret edilen sitelerin içerisindeki yazılar bilimsel olarak irdelenmemiş ve bilimsellikleri konusunda bir yorum yapılmamıştır. 

Geçenlerde popüler bir internet annesinin blogunda aşı karşıtlığının tehlikeleri ve aşılanmanın gerekliği üzerinde tartışıyorduk. Internet annesinin kaynaklarının genel olarak ABD kaynaklı aşı karşıtı web siteleri olduğunu farkettim. Hemen aklıma bütün bu web sitelerinin ortak noktaları nelerdir diye bir soru takıldı. Acaba bilime karşı olan temelsiz güvensizlikleri nedeni ile bu siteler homeopati, kiropraktik*, naturapati gibi bilimdışı, sözde bilimsel uygulamaları da destekliyorlar mıydı? Bir Google taraması yapmadan önce bu sitelerde aranacak kelimelerin listesini çıkardım. Bunlar (ingilizceleri şüphesiz ki)

 • Naturapati
 • Homeopati
 • Kiropraktik
 • Holistik Sağlık
 • Akupunktur

Sonra Google’da nasıl tarama yapacağıma karar verdim ve Resim 1’de göreceğiniz “anti vaccine websites“‘ta karar kıldım.  Resme tıkladığınızda ilk 10 arama sonucunu göreceksiniz.

Resim 1: Google “anti vaccine websites” arama sonuçları. Tıklandığında ilk 10 sonucu gösteren pdf dosyasına ulaşabilirsiniz.

Çok vaktim olmadığından ve nasıl olsa bilimsel bir makale yazmayacağımdan sadece ilk 10 sonuç içerisindeki sitelere ve bu siteler içinde linkine rastladığım ilk “aşı karşıtı” sitelere bakmaya karar verdim. Listenin birinci sırasındaki sitenin BookStore linkine tıkladığımda “iyi ki bu işe kalkışmışım” ile “yok canım” arasında gelip giden bir ruh hali içine girdim. Bookstore’un “Önerilen Kitaplar”‘ kısmı kendi adına konuşuyor zaten: “Dünyalararası Elçiler: Yeni Dünyaya Açılan Galaksilerarası Kapı“.

Resim 2: Dünyalararası Elçiler: Yeni Dünyaya Açılan Galaksilerarası Kapı

Kitabın tanıtım yazısı şöyle:

Bu kitapta aydınlanmış dünyadışı canlıların bir çok soruya yanıt verdiklerini okuyacaksınız.

Ruh sağlığı kökünden bozuk,  zırdeli iddiaları olan bir siteden aşıların güvenliği ile ilgili fikirlerini kimse oluşturmaz herhalde dedim ve bu sitede bulduğum ilk linke tıkladım. Karşıma çıkan site (NaturalNews) anahtar kelimelerim ve benim listeme dahil etmediğim biri sürüsü konusunda bir maden gibiydi ve aşı karşıtı içeriği amansızca pazarlıyordu. Homeopati’den, manyetik terapilere, enerji sağaltımına, komplo teorilerine ve hatta UFO’lara dair her türlü bilimdışı iddia büyük bir itina ile sunuluyordu naif okuyucularına. Hatta Boiron’un “işe yaradığını ispatlayamıyorum” dediği ilacı savunan bir yazıya bile rastladım bu sitede.

Google sonuçlarında 2. sıradaki site, açıkça söylemeliyim ki daha derli toplu gözüken bir siteydi. Ancak site holistik sağlık başlığı altında homeopati, naturapati, kiropraktik organizasyonlarına linkler ve kitaplar kısmında ise gene bu bilimdışı uygulamalara ilişkin kitapların tanıtımları hemen göze çarpıyordu.

3. sıradaki site “Jenny McCarthy’nin Katlettikleri” diye çevirebileceğimiz “Jenny McCarthy Body Count” isimli bir siteydi. Bu site “aşı karşıtı” olanlara karşı bir site ve  resmini gördüğünüz anasayfası özetle şöyle diyor:

JENNY MCCARTHY’nin KATLETTİKLERİ(3 Haziran 2007 – 2 Haziran 2012 arası)
Önlenebilir Hastalıkların Sayısı: 97924
Önlenebilir Ölümlerin Sayısı 892
Aşılarla Bilimsel Olarak İlintilendirilmiş Otizm Vakalarının Sayısı 0

Resim 3: Jenny McCarhty Body Count.

Listenin 4. sırasında gelen whale.to websitesi ise ağırlıklı olarak “Komplo Teorileri” ile meşgul olan ve Türk aşı karşıtı sitelerde refererans gösterildiğine şahit olduğum bir site. Anahtar kelimelerim bu sitede de oldukça sıklıkla geçiyordu. İlaç firmalarının komploları, medikal mafya,  medikal zihin kontrolü, mamogram aldatmacası gibi konuların büyük bir heyecanla ele alındığı sitede “Müzik Mafyası” başlığı altındaki yazının ilk cümlesi site yazarlarının zihinlerinin nasıl çalıştığına ya da çalışmadığına bir örnekti sanki.

Many stars appear to have been ‘manufactured’ (see Military connection). Any star not with the (Satanic) programme (e.g. Lennon) get’s Assassinated (see Rock & Roll hits Inside The LC Operation Chaos), or replaced with Clones/Doubles/Walk ins/Possessed (Reptilian souls), as they lose their spark (see Before and after).

Birçok star “imal edilmiş” gibi görünüyor (…………). Satanik programa dahil olmayan (misal Lennon) her star suikaste uğruyor (…….) ya da klonu/dublörü/taklidi/ele geçirilmiş ruh (sürüngen ruh – her ne demekse!!!!) ile değiştiriliyordu………….

Bir komplo teorisine inananların diğer komplo teorilerine de inanma eğilimi vardır genellikle. Bu nedenle böyle çılgınlık derecesinde bir teoriye inanan sitenin aşılarla ilgili komplo teorilerini desteklememesi düşünülemez tabi. Ama aşılar gibi sağlımızla ilgili önemli kararlarımızı ve  fikirlerimizi bilişsel önyargılarının farkında olmayan, paranoyak ve akıldışı iddiaları gerçekmiş gibi sunan sitelerden edindiğimiz bilgilerle oluşturmak ne kadar sağlıklı siz karar verin. Aşı karşıtı içerik içimi acıtsa da sitede  “Hitler İngiliz Ajanı idi” isimli bir kitabın tanıtımı günümü neşelendirdi diyebilirim.

Resim 4: Hitler İngiliz Ajanıydı

whale.to sitesinin zırvalamalarını tanıtımını yaptıkları “Hitler İngiliz Ajanı İdi” isimli kitaptan verdikleri alıntı ile bitireyim.

Feminism was invented in Russia as a method of war, and during the Cold War feminists in Russia were deported to the west.  Feminists break down the family, reduce breeding and create infighting. p.153

Feminizm Rusya tarafından bir savaş yöntemi olarak keşfedilmiştir ve Soğuk Savaş sırasında feministler Rusya’dan batıya sürgün edildiler. Feministler aileyi dağıtır, üremeyi azaltır ve içsavaş çıkartırlar. s. 153

5. sırada Science-Based Medicine (Bilime Dayanan Tıp) isimli blogdan bir link vardı. Bu blogu düzenli takip ettiğimden içeriğinde anahtar kelimelerin hepsinin geçtiğini biliyorum. Ama bu bilimdışı iddiaları öven bir anlamda değil yerin dibine sokan anlamda. O nedenle tıklamadım bile.

Listenin 6. ve 7. sırası aynı siteden iki farklı sayfanın linkiydi. Sitede anahtar kelimelerimle yaptığım taramanın sonuçları beni çok şaşırtmadı, kiropraktik, naturapati, homeopati kelimeleri geçen yazılar, homeopati, kiropraktik sitelerine linkler bolca bulunuyordu.

8. sırada ise egomu yerle bir eden, bu dünyadaki tek akıllı ben değilmişim dedirten bilimsel bir makaleye link vardı. ABD “Ulusal Aşı Bilgilendirme Ağı”‘ sayfalarında “Aşı Karşıtı Web Sitelerinin İçerik ve Tasarım Karakteristikleri” isimli makalenin tüm metnini “Journal of American Medical Association (JAMA)” web sitesinde buldum. Bundan sonraki linkler “Şüpheci Sözlük” ve Forbes web sitelerine yönlendirdiği için amacımın dışında sitelerdi. Bu nedenle JAMA’da yayınlanan makaleyi okumaya başladım. Makalenin sonuç kısmından alıntılar ve grafiklerini bir sonra ki gönderide vereceğimden kendi sonucumu yazıp bu yazıyı kapatıyorum.

SONUÇ: Aşı karşıtı siteler bilimdışı olarak kabul edilen iddialara değer vermekte, bilimin metotları ve standartlarını sağlamayan uygulamaları açıkça desteklemektedirler. Sadece sağlık alanında bilimdışılığa meyilli olmakla kalmayıp gerçeklikten uzak UFO, dünya dışı yaratıklar gibi konular ile değişik komplo teorileri de bu sitelerin ilgi alanlarındandır.

DİKKAT: Bu yazıda verilen bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir şekilde uzman görüşü yerine geçmez. Özellikle sağlık konusunda uzmanına danışın. Mümkünse bu yazıyı referans göstermeyin (Bu da aşı karşıtı sitelerden öğrendiğim uyarı mesajı :).)


* : nasıl çevrileceği konusunda bir uzlaşma yok galiba, şiropraktik, kayropratik olarak kullanımları da var

Bu yazıda ziyaret edilen siteler:

 1. http://www.thinktwice.com
 2. http://thinkchoice.com/
 3. http://www.naturalnews.com/
 4. http://www.nvic.org/
 5. http://jennymccarthybodycount.com/
 6. http://www.whale.to
 7. http://www.immunizationinfo.org/

About Bahadır Ürkmez

İzmir Fen Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunuyum. Evli ve 2 süper keyifli (herkesinki kendine öyledir zaten :)) çocuk babasıyım. Mühendislik yapıyorum.

Trackbacks/Pingbacks

 1. haydi cocuklar asiya! (klişelikten öldüğüm an) | Skinny Mom - 29 Ekim 2015

  […] kaynak maynak:  – http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_vaccine_ingredients – https://yalansavar.org/2012/06/20/dunyada-asi-karsiti-web-sitelerinin-karakteristikleri/ […]

  Beğen

%d blogcu bunu beğendi: