Bir Yangına Körükle Gitmek

Bugünlerde internette Suriye’de çekildiği iddia edilen bir fotoğraf dolaşıyor: Bacağı kopmuş bir çocuk, ona yardım etmek başka bir vatandaş. Sahne dayanılmaz.

Oldukça acı, vahşi bir durumu, iç acıtan bir zulmü yansıtan fotoğrafı paylaşmaktan çekinsem de fotoğrafa ait bilgileri çarpıtanlar da tam olarak bu duyguları hedeflediği için aynı çıplaklıkla sunmak zorundayım:

Çok rahatsız edici olduğundan fotoğrafın bir kısmını kapatmak zorunda kaldık. Orijinalini görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğraf beraberinde dolaşan not da şöyle:

YARAB; KAHHAR isminle kahreyle zalimleri… Bu kare suriyeden esad pisligine lanet olsun…

Kimilerinin bu fotoğrafı Suriye’den alınmış bir kare olarak göstermesi sonucunda kuşkucu yanlarımız harekete geçti ve bu yalan ağımıza takıldı. Biz de hemen araştırdık.

Görünüşe göre fotoğraf 2005-2011 yılları arasında pek çok makalede ve blog yazısında kullanılmış[1][2][3]. Zira fotoğraf Irak’ta gerçekleşen bir intihar saldırısından hemen sonra çekilmiş. Yani hem tarihi eski, hem de coğrafyası Suriye değil. Doğrulayamadığım bir kaynak ise nokta atışıyla fotoğrafın 23 Haziran 2005’te Bağdat’ta gerçekleşen bir intihar saldırısından olduğunu söylüyor[4].

Fotoğrafın “Suriye” gibi politik bir mevzuda gündeme gelmesi son derece enteresan.

Aslında yanı başımızdaki topraklarda gerçekleşenlerden bir kare. Sözkonusu vahşet 7 yıldır yaşanıyor ve bu fotoğraflar bize olan biteni tüm çıplaklığıyla anlatmaya çalışıyor; ama biz bu fotoğrafı ancak politik bir amaçla çarpıtılmış olarak görüyoruz.

İnsan medeniyetinin ulaştığı nokta hakkında bizleri şüpheye düşüren, barış ve huzurun kol gezmesi gereken bir çağda, hala bu vahşeti yaratanları bizler de kınıyoruz. Fakat şiddetin pornografisini içerdiğini söyleyebileceğimiz böyle fotoğrafları kullanarak mevcut gerilimin bir savaşa dönüşmesi için çığırtkanlık yapanları, nefret tohumları ekmek isteyenleri de aynı şiddette kınıyor ve bu davranışları tasvip etmiyoruz.

Siz siz olun, şüpheden vazgeçmeyin.

NOTLAR:

[1] http://www.lowculture.com/archives/2005/12/

[2] http://www.infowars.com/articles/iraq/order_out_of_chaos_in_iraq.htm

[3] http://www.ginandtacos.com/2006/01/02/pointcounterpoint-a-safer-iraq/

[4] http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:0FQP3lKTfwoJ:news.infoshop.org/article.php%3Fstory%3D20050628111430969+&cd=2&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

About Tevfik Uyar

Uçak Mühendisi, Yönetim Doktoru, Sosyolog. Açık Bilim yayıncısı, HBT ve Yalansavar yazarı ve ödüllü bir bilimkurgucu.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: