Fatih Terim FB’ye Başkan Olacak

Screen Shot 2013-01-25 at 10.56.23 AM

Sabah Gazetesi’nin haber galerisinin ilk sayfası

Geçenlerde “post hoc” safsatalar ile ilgili güncel örnekler arıyordum. Bu safsata büyüye, sihire, fala inanışın altında çok sık karşımıza çıktığı için medyumların, falcıların sitelerinde karnıma ağrılar girmiş şekilde gezinirken kendimi bir anda ünlü, medyatik astrologumuz Nuray Sayarı’nın sayfalarında buldum. Nuray Hanım sitesinde kendisi ile ilgili basında çıkan haberleri bizler için listelemiş sağolsun. İlk verdiği bağlantı Sabah gazetesinde 7 Nisan 2012 tarihinde  yayınlanan ve Nuray Hanım’ın spor dünyasının 2012 yılı için yaptığı kehanetleri listeleyen bir habere yönlendiriyor bizi. 2013’e girdiğimiz için artık rahatlıkla haber galerisini ve Nuray Hanım’ın kehanetlerini inceleyebiliriz; kimse daha 2012 bitmediki diyemez.

İlk kehanetler 2011 yılı sonunda spor dünyasını çalkayan şike duruşmasının baş sanığı Aziz Yıldırım’a ilişkin. Nuray Hanım FB’nin küme düşmeyeceğini söylemiş, ülkenin neredeyse geri kalanının tahmin ettiği bir şey olmasına rağmen bu kehanetini tutturduğunu varsayabiliriz. Aziz Bey ile ilgili ikinci kehanet şu şekilde:

Aziz Yıldırım’ın yeni yıldan önce [2012’den önce] hapisten çıkacağını görüyorum. 2012’ye özgür girecek ama Fenerbahçe’nin başına geçmeyi tercih etmeyecek. İstense de dönmeyecek. [Ekran görüntüsü]

538px-Aziz_Yıldırım

Aziz Yıldırım: (C) WikiCommons

Bildiğiniz gibi Aziz Yıldırım 3 Temmuz 2011’de tutuklandı ve 358 gün tutuklu kaldı. Cezaevinden çıktığında 2012’ye demir parmaklıklar arasında girmiş, yılın yarısını da orada geçirmişti. Üstüne üstlük hala Fenerbahçe’nin başkanı. Nuray Hanım fena ıskalamış. Burada Sabah gazetesine de bir çift sözümüz olmalı: 7 Nisan 2012’de yayınlanan bir haberde tutmadığı apaçık olan bir kehaneti neden yazarlar anlamış değilim. Sanırım yoğunluktan olsa gerek Aziz Yıldırım’ın haber yazıldığı tarihte hala cezaevinde olduğu bilgisini atlamışlar.

Sırada Fatih Hoca var. Ülkenin önemli spor adamlarından olan Fatih Hoca’yı sanırım pek sevmiyor Nuray Hanım.

Galatasaray’a dönüş yaptı ama beklenilen performansı elde edemedi. Fatih Terim Galatasaray’dan istifa etmek durumunda kalacak. Eski başarısını bir daha yakalayamayacak. Fatih Terim devri bitecek.[Ekran görüntüsü]

Fatih Hoca hala takımının başında, üstüne üstlük 2011 – 2012 sezonunun şampiyonu yaptı takımını. Fatih Hoca bunları okumuş mudur bilmem ama okursa Türk Telekom Arena’dan attığı kahkahalar İzmir’den duyulacaktır herhalde.

Alex De Souza’sız kehanet olur mu? Olmaz. FB’nin efsane oyuncusu da Nuray Hanım’ın kehanetlerinden nasibini almış. Nuray Hanım’ın Alex ilgili kehaneti yuvarlak bir dil içeriyor.

…….2012 ile birlikte uzun yıllar başarılı işlere devam edecek…..

Alex daha uzun yıllar futbol içinde yer alacaktır büyük olasılıkla ama heykeli dikildikten 15 gün sonra 1 Ekim 2012’de FB ile yollarını ayırdı. Nuray Hanım’ın Türkiye ligleri ile kehanetlerde bulunduğu göz önüne alınırsa yukarıdaki cümleyi

…….2012 ile birlikte uzun yıllar [Türkiye’de] başarılı işlere devam edecek…..

şeklinde okuyup gene tutturamamış diyebiliriz ama iyi niyetimizden öyle demeyelim. Nuray Hanım’ın kehaneti hala ucu açık duruyor diyelim.

Fatih_Terim

Fatih Terim. (C) WikiCommons

Aykut Kocaman ilgili kehanetleri de çok yuvarlak dille verilmiş ve yoruma açık. Nuray Hanım burada faka basmamayı başarmış. Ne de olsa yuvarlak, istenilen yöne çekilebilen ifadeler kullanmak falcıların, astrologların sıklıkla başvurdukları bir yöntem. Buna ilişkin güzel bir örneği yılın ilk çeyreğinde yazarımız Tevfik Uyar‘ın kitapçı raflarına çıkması planlanan kitabında görmek mümkün olacak.

2012 yılında milli oyuncumuz Arda Turan Nuray Hanım’ın tavsiye ettiği üzere kendisi ile yüzleşmiş midir bilmiyoruz ama

şu andaki takımında başarıyı yakalayamayacak ve geri dönüş yapacak

kehanetinin tutmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Arda 2011 – 2012 sezonunu Atletico Madrid’de tamamladı, hala da orada oynuyor. Sanırım Nuray Hanım bu kehanetini formüle ederken GS başkanı Ünal Aysal’ın Lig TV’deki açıklamalarından yanlış yönde etkilenmiş olsa gerek.

Bursaspor teknik direktörü Ertuğrul Hoca’yı büyük takımlara yakıştırmış Nuray Hanım her futbol izleyicisi gibi, ama Ertuğrul Hoca hala Bursaspor’da. Eğer sözleşmesinde bir sıkıntı çıkmaz, yönetimle, taraftarla ters düşmek gibi aksilikler yaşamazsa bir süre daha orada kalacak gibi gözüküyor. Kehanetlerde bulunacak kadar kendine güvenen, bu konuda siteler yapan, kitaplar yazan medyatik bir astrologdan daha iyisini beklerdik.

alex1

Alex De Souza. (c) alex-de-souza.com

Sergen’in “Yetenek Sizsiniz” jüriliği ve reklam yıldızlığı konusunda yorum yapmayıp iyi bir teknik direktör olacağını söyleyen Nuray Hanım gene tutturmayı başaramamış. Volkan Demirel, Servet Çetin ve Semih Şentürk konusundaki muğlak ifadeleri, her futbolseverin kolaylıkla yapacağı yorumları kehanet olarak adlandırması iyi bir pazarlama aracı. Eminim kıyısından, köşesinden gerçekle örtüşen yanları olmuştur. Daha iyisini beklemek tüketici olarak en temel hakkımız ama.

İbrahim Toraman için

….futbol alanında açık bir gelecek görmüyorum

diyen Nuray Hanım burada da yanılmış. Toraman hala BJK’da oynuyor ve üstüne üstlük takım kaptanı. Samet Aybaba yetkilerini de arttırdı sene sonunda.

Haberde verilen diğer kehanetleri konusunda ise yoruma gerek yok. Nuray Hanım’ın yuvarlak, her yöne çekilen kehanetlerinin doğruluğunu teyit etmemiz mümkün değilken, teyit edilebilir bütün kehanetlerinin yanlış olduğunu görüyoruz.

Bu yazıdan Nuray Hanım’ın çıkarması gereken ders şu: Kehanetlerimi ne kadar muğlak yaparsam o kadar yanılmama şansım fazla. Yalansavar okurlarının çıkarması gereken ise astrologlar, büyücüler, falcılar kesin ifadelerle kehanette bulunuyorlarsa kehanetlerin gerçekleşme olasılığı şans eseri olma olasılığı ile aynı. Yani büyücülerin, falcıların, astrologların ve daha nice şarlatanın gelecekten haber vermek gibi yetenekleri yok.

Not: Eğer Nuray Hanım’a inanıp da benim başlığıma inanmadı iseniz sizi alkışlarken “yazarın günahı neydi de ona inanmadım?” sorusuna yanıt vermenizi isterim ona göre. 🙂

About Bahadır Ürkmez

İzmir Fen Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunuyum. Evli ve 2 süper keyifli (herkesinki kendine öyledir zaten :)) çocuk babasıyım. Mühendislik yapıyorum.

3 Yanıt “Fatih Terim FB’ye Başkan Olacak”

  1. Bir ekleme yapalım. Ertuğrul Sağlam dün Bursaspor’la yollarını ayırdı.

    Beğen

  2. Merhaba. Gerek bu yazınızda, gerekse “Hakkınızda” bölümünde kullanmış olduğunuz ilgi eklerini (-ki) öncesinde gelen kelimeye bitiştirirseniz çok sevinirim.

    Beğen

%d blogcu bunu beğendi: