Podcast 24: Güdümlü Düşünce

Kavramları değerlendirmemiz kendimizi ait hissettiğimiz tarafa göre değişiyor (Karikatürün orijinali: Tom Gauld, çeviren: Işıl Arıcan)

Bu bölümde hepimizi zaman zaman pençesine alan ve karar alırken bazen farkında bile olmadan kararımızı yönlendiren bir alışkanlıktan, güdümlü düşünceden (motivated thinking) bahsediyor, bu eğilimimizle nasıl başa çıkabileceğimiz, ideoloji veya inançlarımızın gölgesinde aldığımız irrasyonel kararların nasıl farkında olacağımız hakkında sohbet ediyoruz.

Yayın akışı:

  • Nasıl karar alıyoruz? Neden irrasyonel kararlar alıyoruz?
  • Kararlarımızı yönlendiren şey bilgi mi yoksa tutarlılık arayışı mı?
  • Güdümlü düşünce hakkında yapılmış belli başlı çalışmalar neler?
  • Tartışmalarda güdümlü düşünce tuzağına düşmekten nasıl korunabiliriz?

Bölümde bahsedilen kaynaklar/röportajlar ve ilgili bağlantılar:

Katılımcılar:

  • Işıl Arıcan
  • Serdar Başeğmez

Yalansavar podcastinin bu bölümünü dinlemek için şu yöntemlerden birisini kullanabilirsiniz:

About isil_arican

Yalansavar'ın kurucusu, San Fransisco'da yaşayan bir Tıp Doktoru. Stanford Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde Klinik Bilgi İşlem Direktörü. Bay Area Skeptics Yönetim Kurulu Üyesi. Boş zamanlarında sözde bilimle savaşıyor, Yalansavar'a ve Trepanasyon'a yazıyor, TED çevirileri yapıyor, kedi seviyor, evde bira kaynatıyor, bir de bu aralar The Witcher oynuyor.

Bir Yanıt “Podcast 24: Güdümlü Düşünce”

  1. Çok keyifli bir bölümdü, yüzümde gülümsemeyle notlarımı aldım ve bir an önce merak ettiğim kışımları eşelemeye biraz daha araştırmaya koyulacağım, çok teşekkürler.

    Beğen

%d blogcu bunu beğendi: