Hızla Renk Değiştiren Bukalemun

Hızla Renk Değiştiren Bukalemun videosu 2009 yılı Mart ayı sonrasında çeşitli sosyal paylaşım sitesinde dolaşmaya başlamıştır. Bu videoda bukalemun, değişik renkteki çerçeveler arasında hızla renk değiştirirken görüntüleniyor.

İçerik:

Videolar çeşitli başlıklar altında dağılmaktadır.

  • Bukalemun ve Renkler
  • Bir Bukalemun Ne Kadar Hızlı Renk Değiştirebilir
  • Gözlerinize inanamayacaksınız

Diğer örnek video dosyaları için aşağıdaki bağlantılar incelenebilir.

Doğruluk:

Yanlış ve yanıltıcı video!

Video:

Sözkonusu video Cutwater tarafından Ray-ban gözlük şirketi için hazırlanmış bir promosyon görüntüsüdür. Filmin kesilmemiş versiyonu incelendiğinde son birkaç saniyede karton zemin üzerine “Never Hide” yazıldığı görülebilir. Bu, Ray-Ban sitesinde görülebileceği gibi küresel bir kampanyanın ismidir.

Video İçeriği:

Bazı bukalemunların renk değiştirebilme özellikleri yaygın olarak bilinen bir fenomendir. Yaygın kanının aksine renk değiştirme yalnızca saklanmak (kamuflaj) amacını taşımamaktadır. Bukalemunlar psikolojik ve sosyal durumlarını çevrelerine duyurmak için renk değiştirebilmektedir.

Fizyolojik açıdan bakıldığında bukalemun derisinde renk değişimini sağlayan kromatofor adlı spiral hücreler bulunmaktadır. Kromatoforlar üç katman halinde bulunur. En altta siyah pigment yer alır. Orta katman mavi geçişini sağlar. Üst katmanda ise sarı ve kırmızı pigmentler bulunmaktadır. Nörolojik bir mekanizma ise bu katmanlardaki pigmentleri uyararak renk değişimine sebep olur. Değişik cinslerde değişmekle birlikte bukalemunlar yalnızca belli renkleri taklit edebilmektedir. Bukalemunların bu renk değişiminde ne kadar bilinçli oldukları net olarak yanıtlanmış bir soru değildir. Bazı çevresel etmenlerle de renk değişiminin tetiklendiği bilinmektedir.

Renk değişimi cinsler arasında değişmekle beraber yaklaşık 20 saniye sürmektedir ve videoda gösterildiği gibi bariz ve tüm bedeni kaplayan bir şekilde gerçekleşmez. En hızlı renk değişimi iki bukalemunun yanyana gelmesiyle yaşanır.

Notlar ve Kaynaklar:

  1. Chameleon – Change of color (Wikipedia)
  2. Chameleon Changing Colors – snopes.com
  3. Chameleons Say It With Color – National Geographic

About Serdar

Yalansavar'ın İngiltere konsolosu, Boğaziçi Üniversitesi mezunu, girişimciliğin tadını almış bir daha bırakamamış, Londra gezgini, podcast tutkunu, kız babası, Greenwich Skeptics in the Pub teknikeri :)

Bir Yanıt “Hızla Renk Değiştiren Bukalemun”

  1. Maşallah ya ne kadar hızlı renk değiştiriyor :S

    Beğen

%d blogcu bunu beğendi: