Bir Mamut Gördüm Sanki!

Medyamız sağolsun, bize malzeme bol. Bu sefer savacağımız yalan yurtdışı kaynaklı. Ama gene döndük bizim medyamızın bilim (!) haberciliği adı altında saçmalamasına. Diğer medya organlarında da çıktı haber ama ben inatla NTV üzerinden gidiyorum, daha önce de yazdığım gibi, bizim kendilerinden beklentimiz daha kaliteli bir yayıncılık ve habercilik anlayışı. Ayrıca bizi dinlemediklerini ve okumadıklarını bildiğimiz için arkalarından sallayabiliyoruz 🙂

Konumuz mamutlar. Ya da bir mamut. Zavallı hayvancağız insanlıktan kaçtığı binlerce yıllık serüveninden sonra en sonunda yakalanmış. İnanmadınız mı? İşte su götürmez kanıt! Mamutumuzu videoya çekmişler… Haber NTV’den:

UFO’lardan sonra şimdi de mamutlar

İngiltere’nin The Sun gazetesinde yayımlanan bir video, bilim dünyasını şaşkına çevirdi. Sibirya’nın Çukotka Özerk Okrug bölgesinde geçtiğimiz yaz bir mühendisin çektiği görüntülerde, dört bin yıl önce neslinin tükendiği kabul edilen bir mamut görülüyor. Uzmanlar, görüntünün doğruluğunu araştırdı.

Aslında Yalansavar olarak analizimizi burada kesebiliriz bile. Çünkü haber kaynağımız The Sun gazetesi, yani İngiltere’nin önemli ‘tabloid’ basın organlarından birisi. Oradan alınan haberin NTV’nin Bilim köşesine nasıl girdiği ayrı bir konu. Neyse, ‘ad hominem‘ yapmayalım, analizimize devam edelim.

En çok takıldığım kısım, ‘bilim dünyasını şaşkına çevirdi’ kısmı. Nasıl yani? Şaşkına dönen bilim insanının ismini istiyoruz NTV’den. The Sun bile bu kadar iddialı değil.

Konuyla ilgili Steven Novella’nın şu yazısını da inceleyebilirsiniz. Buradan güzel bir alıntı yapayım;

“…Bu görüntüleri 12 yaşındaki kızıma gösterdim, hiçbir açıklamaya yapmadanne gördüğünü sordum. Kızım tereddüt ve şüphe içermeyen bir şekilde bunun bir ayı olduğunu söyledi…”

Çok fazla karşı iddia sıralamaya gerek yok. Bir kısmını, hakkını yemeyelim, NTV de aktarmış. Ama en önemli detayı kaçırmamak lazım. Steven Novella’nın da bahsettiği gibi, mamutların halen hayatta olması çok mümkün değil. Çünkü bir canlının birkaç bin yıldır neslini sürdürebilmesinden bahsetmek için en iyi ihtimalle 2000 üyesinin varolması gerekiyor. Söz konusu canlı yer altında yaşayan bir böcek olsaydı neyse. Ama dünyanın herhangi bir yerinde yüzlerce ya da binlerce mamut olsaydı bunu muhtemelen farkederdik. Benzer bir durum koca ayak için de geçerli.

Hadi yaşadı diyelim. mucizevi bir şekilde insanlardan saklanmayı başardılar. Dolaştıkları yerlerde bir kanıt bırakmazlar mı? Bir kemik, kafatası, diş… Hadi onları da mamutların varlığından haberdar olmamızı istemeyen komplocular saklıyor. Kayıtların biraz daha inandırıcı olması gerekmez mi?

Toplamda on saniye civarında bir kayıt var. Epey bulanık bir görüntü olmasının yanısıra, kendinizi çekimi yapan kişinin yerine koyun. Bir mamut gördünüz. 10 saniyeyle yetinir misiniz? Biraz daha yakından çekmek istersiniz, takip edersiniz, bir kanıt ararsınız.

Neyse, lafı uzatmaya gerek yok.

Önce şu video’yu inceleyelim (tamamını izlemeye gerek yok, çünkü bu sadece ‘uydurma’ videonun arka planı):

Bu video da uydurma ve arkaplan videolarının karşılaştırmalı analizi:

Bir yalan haber analizini daha bitirdik. Birazcık araştırmayla (Youtube üzerinden ‘wooly mammoth hoax’ diye aradım) neler bulunuyor değil mi sayın NTV haber editörleri…

About Serdar

Yalansavar'ın İngiltere konsolosu, Boğaziçi Üniversitesi mezunu, girişimciliğin tadını almış bir daha bırakamamış, Londra gezgini, podcast tutkunu, kız babası, Greenwich Skeptics in the Pub teknikeri :)

5 Yanıt “Bir Mamut Gördüm Sanki!”

 1. güzel. bir önerim olacak: tamamını okuyun yazacağına direk sayfada tam hali açılsa daha iyi olmaz mı? kullanıcı yorulmak istemez çünkü, saygılar 🙂

  Beğen

  • Merhaba, Ana sayfada yazıların birbirine karışmaması için böyle bir düzenleme yaptık. Gene de değerlendireceğiz önerinizi…

   Uğradığınız için teşekkürler 🙂

   Beğen

 2. ”Sözkonusu olan canlı yeraltında ” şu kısımda bir hata var ileteyim dedim. İyi çalışmalar.

  Beğen

  • Hem de aynı cümlede iki hata olmuş. Düzelttim hemen.

   Dikkatiniz ve uyarınız için teşekkürler!

   Beğen

%d blogcu bunu beğendi: