Yeni ürüne dikkat!

Sabah gazetesinde bilgisayarlardan yayılan elektromanyetik radyasyonun zararlarını önleyen bir üründen bahsediyordu. PulseClean adı verilen bu ürünün Amerika’da ödül aldığı gibi şeyler yazıyordu haberde  (burada linki verip gereksiz ilgiyi arttırmak istemiyorum.) İçinde elektromagnetik radyasyon ve zararları geçen bir ürün haberi hemen kaşımın kalkmasına sebep oldu. Çabuk bir Google araması sonucunda bu ürünü satan bir iki siteye rastladım. Türkiye’de de açacaklar herhalde ama siteleri çalışmıyor.

Neyse, ABD’de ve Japonya’da bu ürünü satan web sitelerini gezindim. Her iki site de hiç bir işe yaramayan bir ürünü satıyor gibi görünüyorlar. Her iki sitede negatif iyonlar, statik elektrik, patenli, ödüllü gibi kulağa bilimsel gelen kelimelerle pazarlama yapıyorlar. Bunlar hiç bir işe yaramayan para tuzağı ürünler satanların çok klasik taktikleri aslında.

ABD’de kurulu olan site sözde bir test raporu yayınlamış sitesinde ama

 • ne raporu kimin hazırladığı
 • ne deneylerin nasıl yapıldığı
 • ne de kimler tarafından bu deneylerin tekrarlandığı ve sonuçlarının onaylandığı

Ürünün aldığı iddia edilen ödül sertifikası.

var raporun üzerinde. Yine aynı sitede üzerinde  “Gold International Award Invention Convention 1997” yazan bir sertifika fotoğrafı var. Böyle bir ödül ile ilgili aramalarım hep uyduruk ürünler satan firmaların sayfalarına ulaştırdı beni.

Bu ürünün, Sabah gazetesinde haber olduğuna göre, birkaç hafta ya da ay içinde  ülkemizde satılmaya başlamasını bekliyorum. Hele Sabah’ın haberi Türkiye’deki otoritelrinde bu ürüne bilimsel destek verdiğini iddia etmesi kesin talebi arttıracaktır. Tabi kim bu bilimsel otoriteler, ne gibi deneyler yapılmış, sonuçlar ne, hangi uluslarası saygın bilimsel yayınlarda yayınlamış bu araştırmalar, bunlardan haberimiz yok.

Araştırmalarla ilgili bir bilgiye ulaşamadığımdan bu ürünle ilgili verilen bütün bilgiler yanlıştır demeyeceğim ama iddiaların üzerinde duracağı bir temel yok, ürünü satan siteler hızla para kazanmak isteyen siteler görüntüsündeler, iddialar bilimle pek ilgilenmeyenlerin kafasını kurcalaycak kadar bilimsel kelimelerle dolu ama tamamen içleri boş. Bu nedenle bu ürün Türkiye’de satışa çıkarsa şüpheyle yaklaşın ve almayı düşünecekseniz de düzgün araştırın.

Ben almayacağım…..

About Bahadır Ürkmez

İzmir Fen Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunuyum. Evli ve 2 süper keyifli (herkesinki kendine öyledir zaten :)) çocuk babasıyım. Mühendislik yapıyorum.

Bir Yanıt “Yeni ürüne dikkat!”

 1. Merhaba,

  Oncelikle siteniz icin cok tesekkur ederim, cok bilgilendirici 🙂

  Firmanin urunune baktim, turmaline kristali iceriyor, bu kristal pyroelektric ozelligi gosteren bir kristal, yani isittiginiz zaman, atom yerlesim yapisi degistigi icin elektrik akimi meydana getiriyor. Elektrik alanina tutugunuz zaman da isinir ve etrafa iyon enerjisi sacar diyor. Biraz arastirdim da, olay himalayadan gelen tuz lambalarinin astima iyi gelmesine kadar gidiyor 🙂

  Olayi yazan Dr. Albert P. Krueger gercekten kaliforniya Universitesinde Berkeley de calismis, ancak 1931 de 🙂 Olay da havadaki negatif iyonlarin sagligimiz icin iyi oldugu, az bir miktar negatif iyonun bakterileri oldurebildigi seklinde gecmis. Kendisi deneysel patolog ve mikrobiyolog olarak geciyor. Olay sadece bu turmalin kristali degil, tuz lambalari, hava nemlendiricilerine kadar gidiyor, bunu gormek icin sadece Dr. Albert P. Krueger diye google dan aratmaniz yeterlidir.

  Urun iyonize hava veriyor diyelim, turmalin kristali konusunda, yani yayilan elektrik alaninin bir kismini aliyoruz, radyasyonun da hepsi zararli diye dusunelim, bu kristal kacta kacini aliyor? Hepsini alsa zaten telefonla konusamayiz :). O havadaki negatif iyonun vucuda iyi geldigi de bir safsata gibi gozukuyor, hangi negatif iyon bu?

  Benzer bir sekilde satilan baska bir urunde de ben silisyum dioksit gordum 🙂 En komigi buydu, bildigimiz cam 🙂 elektrik alana tutuldugu zaman titre$ir, titre$tirilirse de elektrik akimi elde edilir zaten, ve saatlerde (quartz) veya eski plak ignelerinde kullanilir.

  Isin ilginc yani da bu ya 🙂 radyasyon un hangi cihazdan ne kadar yayildigi, ve de hangi dalgaboylarinin hangi mesafeden insana zarar verdigi aciklanmaz da boyle “mucize” urunler ortaya cikar. Esas onlari yayinlasinlar da elimzde kalem kagit hesap yapalim. Veya mu elektronik urunler sagliga zararliysa da yasa ciksin ve zarar veren dalga boylarinda i$lem yapmasinlar…

  Beğen

%d blogcu bunu beğendi: