Podcast: 6 – Kaya Tuzu

him-latest-green-home-trends-organic-himalayan-salt

Himalaya tuzu, bildik sofra tuzundan ne kadar farklı?

Bu bölümde tuzun insan hayatı için önemi, tarihteki yerinden ve sağlığımıza olan etkilerinden bahsediyor ve son yıllarda marketleri saran mucizevi olduğu iddia edilen Himalaya Tuzu’nu Yalansavar merceğine yatırıyoruz.

 

 

Yayın akışı:

 • Tuz nedir, neden oluşur?
 • Tarih ve kültürlerde tuz
 • Tuza neden ihtiyacımıza var, ne kadar tüketmeliyiz?
 • Himalaya tuzu, kaya tuzu ve iyotlu tuz safsataları

Bölümde bahsedilen kaynaklar ve ilgili bağlantılar:

Katılımcılar:

 • Işıl Arıcan
 • Kaan Öztürk
 • Kerem Kaynar

 

Yalansavar podcastinin bu bölümünü dinlemek için şu yöntemlerden birisini kullanabilirsiniz:

About isil_arican

Yalansavar'ın kurucusu, San Fransisco'da yaşayan bir Tıp Doktoru. Stanford Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde Klinik Bilgi İşlem Direktörü. Bay Area Skeptics Yönetim Kurulu Üyesi. Boş zamanlarında sözde bilimle savaşıyor, Yalansavar'a ve Trepanasyon'a yazıyor, TED çevirileri yapıyor, kedi seviyor, evde bira kaynatıyor, bir de bu aralar The Witcher oynuyor.

9 Yanıt “Podcast: 6 – Kaya Tuzu”

 1. Piyasada satilan siradan tuzdaki katki maddeleri en buyuk sacmalik, rutubet almasin diye konuluyor bazen siyanur bazen alimunyum iceriyor ve bir sir degil, icindekileri okuyunca goruyorsunuz. Bu katki maddeleri cok kararli molekuller olup aluminyum, siyanur gibi elementlerin dogrudan bunyemize gecisine engel olabilirler ama yediklerimizde bu elementlerin isi ne ? Piyasada rutubet alabilen katkisiz tuz bulamaz olduk. Himalaya tuzu gibi dogal tuzlara yonelisin bir nedeni de bu olmali.

  Beğen

 2. Italyada savaş sonrası tütün ve tuz için tekel özel dükkanlar açılnış ve halen öyle devam ediyor. O dönemde nazi kampından kurtulduktan sonra tabacchici olan, aynı kaya tuzunu ikiye bölüp yarısını iki katı fiyata, daha tuzlu tuz diyerek satan bir amca tanıdım. Haalaa gözü işte oynaşta uzun ömür yaşamış bu amcamın kazık atma hikayeleri kitap olur…

  Beğen

 3. Türkiyede neredeyse tüm tuzların içindekiler bölümünde “topaklanma önleyici (E536)” diye bir “şey” mevcut. Miktar olarak düşük bile olsa bununla ilgili bir endişe duymalı mıyız?

  Beğen

 4. Serdar Erken 30 Nisan 2016 15:36

  – İngilizce’deki “soldier” kelimesinin başındaki “sol”‘un salt/tuzdan geldiği
  – Ortaçağ öncesi Avrupa’da asker ücretlerinin tuz ile ödendiğine dair verdiğiniz bilgiler “sahih” değildir.

  Beğen

 5. Güzel bir yazı olmuş. Bunun yanında web sitenizin yapılış amacınızı oldukça beğendim. Paylaşımlarınızın devam etmesi dileğiyle.

  Beğen

 6. Cihangir DURSUN 23 Mayıs 2016 20:09

  bir de boyle bir olay var

  Beğen

 7. Güzel bir paylaşım emeğinize sağlık… Vücutta tuz miktarının dengesi nasıl ölçülebilir acaba, ben çok tüketen biriyim ve bazen vücudumda şişikler oluyor, acaba nedeni tuz tüketimim mi?

  Beğen

 8. Paylaşımınızı çok beğendim, her bireyin okuması gerekir. Sağlık için dikkat edilmesi gereken hususlardan. Yazılarınızın devamını beklerim.

  Beğen

 9. Merhaba,
  Turşu kurarken sofra tuzu kullanıldığında sebzeler eriyor. Hatta, emzikli keçiye kaya tuzu yerine sofra tuzu verildiğinde keçi hastalanıp sütten kesiliyor. Bunların sebebi ne olabilir?

  Beğen

%d blogcu bunu beğendi: