Podcast: 9 – Homeopati

homeopathy-getty

30C’lik bir homeopatik çözelti hazırlamak için, 1 ml aktif maddeyi 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 ml su ile karıştırmak gerekli. Bu da bir kenarı 106 ışık yılı uzunluğunda olan dev bir su deposuna 1 ml aktif madde karıştırmaya eşdeğer.

Bu bölümde bir alternatif tıp uygulaması olan homeopatiden bahsediyoruz. Homeopatinin temel ilkelerini, iddia edildiği etkinliğe ilişkin olası kanıtları mercek altına yatırıyor, insanlığın gelişimi boyunca ortaya çıkmış büyü ve öz düşüncesinin homeopati ile olan ilintisi ve popüler olma nedenlerinden bahsediyor ve homeopati kullanımının olası sakıncalarına değiniyoruz.

 

 

Yayın akışı:

 • Homeopati, ortaya atılışı ve temel ilkeleri
 • Homeopatik derişim: 30C, 30M ne anlama geliyor
 • Büyü ve maddenin özü düşüncesi
 • Homeopatinin etkinliğine dair kanıtlar ne gösteriyor

Bölümde bahsedilen kaynaklar ve ilgili bağlantılar:

Katılımcılar:

 • Işıl Arıcan
 • Cüneyt Özdaş
 • Kaan Öztürk
 • Tevfik Uyar

 

Yalansavar podcastinin bu bölümünü dinlemek için şu yöntemlerden birisini kullanabilirsiniz:

About isil_arican

Yalansavar'ın kurucusu, San Fransisco'da yaşayan bir Tıp Doktoru. Stanford Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde Klinik Bilgi İşlem Direktörü. Bay Area Skeptics Yönetim Kurulu Üyesi. Boş zamanlarında sözde bilimle savaşıyor, Yalansavar'a ve Trepanasyon'a yazıyor, TED çevirileri yapıyor, kedi seviyor, evde bira kaynatıyor, bir de bu aralar The Witcher oynuyor.

2 Yanıt “Podcast: 9 – Homeopati”

 1. akşam akşam şenlendim yahu. harikasınız. 🙂

  Beğen

 2. homeopati ile Quitt Rezonans ile birlikte tedavi oldum sigarayı bırakmak için + diğer şeyleri mesela konsantrasyon vs vs gibi tek sigarayı bıraktım diğer şeylerde bi etkisini aslında gördüğümü söyleyemem bu arada Programınız Çok iyi demek isterdim geçenki konuşmalarınızda birşeyi ne kadar överseniz aslında öyle olmadığını söylemiştiniz 🙂 onun için Bu şekilde devam etmenizi Temenni edip sıkı bir hayranınız olduğumu bildirmek isterim 🙂

  Beğen

%d blogcu bunu beğendi: