Artık ölebilir miyim?

Büyük yazar Gabriel Garcia Marquez'i 17 Nisan 2014 tarihinde kaybettik.

Büyük yazar Gabriel Garcia Marquez’i 17 Nisan 2014 tarihinde kaybettik.

Eserleri ile edebiyat dünyasında çığır açmış ve büyük kitleleri etkilemiş Nobel ödüllü büyük yazar Gabriel Garcia Marques dün hayata veda etti…

Doğduğumuz andan itibaren ölmeye doğrudur yolumuz. Bunu en iyi bilenler sanatçılardır, bu yüzden Aşık Veysel demiştir ki:
“Her kim ki olursa bu sırra mazhar
 Dünyaya bırakır ölmez bir eser.”
Marquez de bu dünyaya bıraktığı eserler ile daha hayatta iken ölümsüzleşmiştir.
İnternet üzerinden hızla yayılan yalan türlerinden biri de edebiyatçılara atfedilen ama aslında onlara ait olmayan eserlerdir. Muhtemelen Can Yücel’in internet üzerinde dolaşan şiir sayısı kendisinin yazdıklarından kat be kat fazladır.
İşte bu metinlerden biri de Marquez’e ait olduğu iddia edilen “Veda mektubu” başlıklı metin.  Google’da “Marquez mektup” diye aradığımızda yaklaşık 165.000 sonuç çıkıyor. Hatta bazı haber siteleri bile hiç bir kontrol ihtiyacı duymadan, bu metni “haber” olarak yayınlamakta sakınca görmemişler.
Metinin girişi şöyle:
” Tanrı bir an için paçavradan bebek olduğumu unutup can vererek beni
ödüllendirse, aklımdan geçen her şeyi dile getiremeyebilirdim, ama
en azından dile getirdiklerimi ayrıntısıyla aklımdan geçirir ve
düşünürdüm… “
Metin uzun uzun ve klişelerle dolu olarak devam ediyor ve artık ölebilir miyim? sorusu ile bitiyor.
Ancak internette bir iki dakika araştırma yaptığıımzda bu mektubun Marquez ile ilgisiz olduğunu keşfediyoruz.
İlk olarak 29 Mayıs 2000 tarihinde bir Peru gazetesinde şiir şeklinde yayınlanan metin hızla yayılmış hatta dostları bile edebiyatçının  o tarihlerde ölmek üzere olduğunu zannetmişler.
Fakat bu metin/şiir Marquez’e ait değil kesinlikle. Eser Meksikalı bir vantrolog olan Johnny Welch‘e ait, bir şekilde Marquez imzası atılmış ilk yayınlandığında. Peki şiir niye yazılmış? Şiirin ilk dizesi bize büyük bir ipucu veriyor aslında, “Tanrı bir an paçavradan bir bebek olduğumu unutup can vererek beni ödüllendirse” diyerek. Şiir vantrolog’un tahta bebeği Mofles için yazılmış!
Yazarın öldüğü gün böyle bir yalanı savmak belki bazı okurlarımıza garip gelebilir, bu şiir/mektubun  onun olmadığını ortaya çıkarmak neden bu kadar önemli diye sorabilirler.
Yanıt Marquez’den gelsin:
” Beni ölümden çok, bu kadar zevksiz bir şey yazabileceğime inanmalarından duyduğum utanç içinde ölmek korkutuyor.”
Kaynaklar:

 

About Kerem Kaynar

Bilimin gündelik hayatta, özellikle mutfaktaki yansımalarını keşfetmeyi seven meraklı şahıs. Okumayı ve seyahat etmeyi sever, ikisini bir arada yapabildiğinde dünyanın en mutlu insanı olur.

2 Yanıt “Artık ölebilir miyim?”

  1. Marquez mükemmel bir cevap vermiş. Ben daha ilk okuduğumda bunun imkansız olduğunu anlamıştım lakin anaokulu çocuklarının ev ödevi şiiri veya anlatım tarzı gibi bir şeye benziyor. Ve ne kadar güzel bir cevap vermiş. Huzur içinde yat Marquez…

    Beğen

  2. Reblogged this on mine miski and commented:
    İLGİNÇ!

    Beğen

%d blogcu bunu beğendi: