2012’nin Ardından…

Mutlu Yıllar!

Yalansavar ekibinden hepinize mutlu yıllar!

2012 yılı siz okurlarımızın da desteği ile Yalansavar ekibi için oldukça keyifli ve heyecanlı bir yıl oldu.

Kadromuzun genişlemesi ve aramıza farklı uzmanlık alanları olan yeni yazarlarımızın katılmasıyla, bu yılı oldukça hareketli geçirdik.  Yalansavar ekibi 2012 yılı içinde alternatif tıp’tan şehir efsanelerine, komplo teorilerinden, ufolara, falcılardan bilim haberciliğine dek uzanan konularda 59 yazı yayınladı ve bu yazılar toplam 225.000 kişi tarafından ziyaret edildi.

Dünya Yalansavar okuyor! :)

Dünya Yalansavar okuyor!

Yazılarımız toplam 114 ülkede ikamet eden okurlarımız tarafından okundu. En fazla okurumuzun ikamet ettiği ülke Türkiye doğal olarak.  Türkiye dışında en çok ziyaret aldığımız ülkeler ise sırasıyla Amerika, Almanya, İngilere, Hollanda ve Rusya.

Yukarıdaki haritaya bakıp da Tanzanya‘dan Jamaika‘ya, Sri Lanka‘dan Fildişi Sahili’ne dek uzanan bir coğrafyada Yalansavar okurlarının olduğunu bilmek çok sevindirici.

Bu yıl yayınladığımız yazılar içide okunma rekorunu kıran yazı, yazarımız Tevfik’e ait Facebook’tan Korunmak  konulu yazı oldu. 27 Kasım 2012 tarihinde yayınladığımız, ve facebook kullanıcılarının paylaştıkları resim ve durum mesajlarının telif hakkı ile ilgili metnin hiçbir hukuki geçerliliği olmadığını açıkladığımız bu yazı, iki gün içinde yaklaşık 25.000 kişi tarafından okundu.

2012’de en çok okunan beş yazımız sırasıyla şöyle:

 1. Facebook’tan Korunmak: Facebook kullanıcılarının facebook’a verdikleri telif hakları ultimatomu işe yarıyor mu?
 2. Bayram değil, seyran değil, kral bizi niye öpsün?: İngiltere kralı Atatük’ün elini gerçekten öptü mü?
 3. Samsung’dan Apple’a sevgilerle…: Samsung, Apple’a ödediği 1 Milyon Dolar’lık tazminatı 1 cent’lik bozukluklarla ödemiş olabilir mi?
 4. Garson! Kahvemden böcek çıktı! : Starbucks kahvelerinde ve diğer gıdalarda kullanılan karmin boyası aslında nedir?
 5. Tavşanın Suyunun Suyu: Homeopati nedir? : Homeopati denen alternatif tıp uygulaması nedir? İşe yarar mı?

Kimi yazılarımız hararetli tartışmalara neden oldu. En çok yorum alan ve tartışılan beş yazımız şunlar:

 1. Tavşanın Suyunun Suyu: Homeopati nedir? : Homeopati denen alternatif tıp uygulaması nedir? İşe yarar mı?
 2. Facebook’tan Korunmak: Facebook kullanıcılarının facebook’a verdikleri telif hakları ultimatomu işe yarıyor mu?
 3. Gıda Alerjisi, Gıda İntoleransı ve Gerçekler: Gıda intolerans testleri gerçekten işe yarıyor mu?
 4. Aşılar ve Komplo Teorileri -2 : Andrew Wakefield ve Aşı karşıtı hareket: Aşılar otizme neden oluyor mu? Aşıların zararlı olduğunu iddia edenler kimler?
 5. Samsung’dan Apple’a sevgilerle…: Samsung, Apple’a ödediği 1 Milyon Dolar’lık tazminatı 1 cent’lik bozukluklarla ödemiş olabilir mi?

Genelde yalan savma amaçlı bu yazıların dışında, bu yıl yeni bir bölüm açarak, eleştirel düşünce yöntemini öğreten ve genel olarak şüphecilik/ skeptisizm hakkında bilgilendirici yazılar da yazdık:

 1. Eleştirel Düşünce: Eleştirel düşünce nedir? Ne işe yarar?
 2. Palavra Tespit Kiti: İnternet gerek diğer kaynaklarda rastladığınız iddiaların doğruluğunu nasıl anlayabiliriz?
 3. Mantıksal Safsatalar -Doğaya Yönelim Safsatası: Doğal olan herşey faydalı ve zararsız mıdır?
 4. Mantıksal Safsatalar -Bir Bilen Safsatası: İsviçreli bilim adamları her zaman güvenilir midir?
 5. Komplo Teorileri Yazı Dizisi: Dört bölümünü yayınladığımız bu yazı dizimizde komplo teorilerini baştan açağı yalansavar masasına yatırdık.

Popüler kültürden de uzak duramadık: Güzin Abla’nın gribe karşı önerdiği kesilmiş soğanlardan, Mihrimah Sultanın Mimar Sinanla yaşadığı asılsız aşka, İstanbul ufuklarında görülen ufolardan, amalgam dolgulara dek her konuda yazdık.

2012 yılını bu keyifli yazılarla tamamlarken, neyse ki Maya’ların öngördüğü ( ya da daha doğrusu astrologların uydurduğu) kıyamet kopmadı ve sonunda 2013 yılı geldi. 🙂

Geçtiğimiz bir yıl içinde Yalansavar’ın bilinirliği sizlerin desteği ile giderek arttı. Bugün itibariyle, wordpress üzerinde 398 abonemiz, facebook grubumuzda 1.434,  twitter hesabımızda ise 607 takipçimiz var.

Yeni yılda, yeni logo…. Karanlığa lanet okumaktansa, bir mum yakmak yeğdir.

Bizler, yalansavar ekibi olarak yeni yıla (hazır kıyamet de kopmamışken) yeni bir site tasarımı ve logo ile merhaba demek istedik.  Bu yıl da sizlere, geçen yılı aratmayacak bir içerik sunmaya kararlıyız.  2013 yılı için hedefimiz, mevcut içeriğimize ilaveten, sizlere podcast olarak da ulaşabilmek. İzleyen haftalarda Yalansavar podcastine ilişkin gelişmeleri sizinle paylaşacağız.

Bizi izlediğiniz, okuduğunuz, destek verdiğiniz ve hatta sıklıkla ne yazacağımız konusunda fikir verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.  Sizler olmasaydınız, bunu başaramazdık.

Hepinize mutlu, keyifli, sağlıklı ve yalansız bir yıl dileriz!

Yalansavar ekibi adına,

Işıl Arıcan

About isil_arican

Yalansavar'ın kurucusu, San Fransisco'da yaşayan bir Tıp Doktoru. Stanford Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde Klinik Bilgi İşlem Direktörü. Bay Area Skeptics Yönetim Kurulu Üyesi. Boş zamanlarında sözde bilimle savaşıyor, Yalansavar'a ve Trepanasyon'a yazıyor, TED çevirileri yapıyor, kedi seviyor, evde bira kaynatıyor, bir de bu aralar The Witcher oynuyor.

2 Yanıt “2012’nin Ardından…”

 1. Ahmet Alegöz 03 Ocak 2013 10:05

  Sitenizi büyük bir beğeni ile takib ediyorum Işıl Hanım. 2013’te daha fazla kişiye, daha fazla yazar ve yazılar ile ulaşmanız dileği ile. Nice mutlu senelere.

  Beğen

 2. elmacı usta 13 Ocak 2013 20:45

  browserı açtığımda ilk girdiğim sitedir yalansavar.
  bilimsel aydınlığa çok ihtiyacım var.
  takipçinizim…
  işlerinizde kolaylıklar dilerim 🙂

  Beğen

%d blogcu bunu beğendi: