5. Yaşımızda 1 Milyon okuma!!!!

Sevgili Yalansavar okurları,

Zaman ne kadar hızlı geçiyor! Bir yıl daha göz açıp kapayıncaya dek bitti ve 2015 yılının ilk ayını devirdik bile!

2014 yılı biterken Yalansavar da 5. yaşını doldurdu. Bu beş yıllık maceramızda bizleri destekleyen, okuyan,  takip eden, gerek yorum gerek eleştirilerini ileten herkese çok teşekkür ediyoruz. Bize ilettiğiniz her yorum, sorduğunuz her soru bizim açımızdan çok önemli bir geri bildirim oldu. Sizlerden gelen görüş, öneri ve eleştiriler ışığında Yalansavar gelişti, yer yer yeniden şekillendi.

Bu yıl,  daha önceleri sıklıkla değindiğimiz hurafe ve sözdebilim iddialarını incelemenin yanısıra,  eleştirel düşünce ve skeptisizm ile ilgili temel konulara da yer verdik. Özellikle eleştirel düşünce yoksunu gazetelerin ve gazetecilerin aslını araştırmadan yaptığı sahte haberleri yakaladık,  facebook ve diğer sosyal medyada viral bir şekilde yayılan anketlere değindik, bu yıl yitirdiğimiz ünlüler hakkında çıkan safsataları çürüttük, vizyona giren popüler filmlerle gündeme gelen beyinle ilgili hurafeleri inceledik, korku tüccarlarının elektromanyetik alan hakkındaki asılsız iddialarını çürüttük,  mantıksal safsatalar ve plasebo gibi skeptisizme ait temel kavramları irdeledik, skeptisizm tarihindeki ünlü kandırmacaları anlattık, astrologların kehanetlerinin ne kadar tuttuğunu (daha doğrusu tutmadığını)  somut verilerle hesap ettik.

Sitemizin MEB tarafından okullardan erişiminin engellenmesi ( daha sonra be engelin kazara konduğunun belirtilmesi ve tekrar erişim sağlanması) ile kısmen can sıkıcı başlayan 2014, ilerleyen aylarda sitemizin okuyucu ve okunma sayısının artması ve sizlerden gelen desteklerle daha keyifli bir hal aldı. 20 Kasım 2014 tarihinde tam 1 Milyon kere okunma hedefine ulaştık!!!!

YalansavarMilyonx

Bir Miyon Görüntüleme!

 

2014 yılı içinde Yalansavar toplam 503.798 defa ziyaret edildi ve günlük ziyaretçi sayımız yaklaşık 2013 yılına göre  %30 artarak ortalama  1.350 kişiye ulaştı. Okurlarımızın ikamet ettiği ülke sayısı ise 124’ten 146’ya çıktı. Dünyayı ele geçirme planımız başarılı bir şekilde ilerliyor  🙂

Yalansavar

Yalansavar 2014 yılı sonunda 146 ülkede okunuyor!

2014 yılında en çok okunan yazımız, Serdar’ın yazdığı ve muhtelif gazelerde yayınlanmış olan 179 yaşındaki adam haberinin asıl kaynağının zaytung benzeri bir yabancı site olduğunu gösteren 179 Yaşında Olduğum Yalan makalesi oldu.  Yayına çıktığın gün olan 27 Nisan tarihinde 26.781 defa okunan bu makale, toplamda 53.708 defa okundu, farklı web siteleri ve sosyal medyada sıklıkla paylaşıldı.

2014’te en çok okunan beş yazımız şunlar:

 1. 179 Yaşında Olduğum Yalan: Gazetelerde yayınlanan “179 yaşına dek yaşamıs her türlü belgeye sahip adam” haberinin aslı nedir?
 2. Küçük Kareler, Büyük Anlamlar: Kozmetik ürün tüplerinin dibindeki renkli karelerin anlamı ne?
 3. Tavşanın Suyunun Suyu: Homeopati nedir? : Homeopati denen alternatif tıp uygulaması nedir? İşe yarar mı?
 4. Kulağakaçan, kulağa kaçar mı?: Kulağakaçan adıyla bilinen böcek ve adının kaynağı nedir?
 5. Gıda Alerjisi, Gıda İntoleransı ve Gerçekler: York testi ve benzer gıda alerjisi testleri işe yarıyor mu?

Bu yıl da sitemiz hararetli tartışmalara sahne oldu. En hararetli tartışmalara konu olan yazılarımız ise şöyle:

 1. Tavşanın Suyunun Suyu: Homeopati nedir? : Homeopati denen alternatif tıp uygulaması nedir? İşe yarar mı?
 2. Astrolojiye inanmak için 10 yanılgı: Ünlü bir astrologun, astroloji hakkındaki iddiaları ne kadar doğru?
 3. Gıda Alerjisi, Gıda İntoleransı ve Gerçekler: Intolerans testlerı ve benzer gıda alerjisi testleri işe yarıyor mu?
 4. C Vitamini: Mucize mi yoksa safsata mı? : C vitaminin kanserden gribe dek her tür hastalığa iyi geldiği iddiası ne kadar doğru?
 5. Biz Kimiz? : Yalansavar ekibi kimlerden oluşur? Sitenin amacı nedir?

Sitemizin sınırlarını aşıyoruz!

Bu yıl, ana amaçlarımızdan biri gerek sosyal medya, gerek internet gerek internet dışı farklı ortamlarda bilinrliğimizi arttırarak daha fazla kişiye ulaşmaktı. Bunda da oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyoruz.

Sosyal Medya’da Yalansavar

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da sosyal medyada aktif olmaya devam ediyoruz.Yalansavar’ın bilinirliği sizlerin desteği ile bu yıl da artmaya devam etti. 2014 yılı sonu itibarıyle,  facebook grubumuzda  16.000’in üzerinde,  twitter hesabımızda ise 4.000’den fazla takipçimiz var.

Yalansavar Youtube’da

Bu yıl, Yalansavar Youtube Kanalı‘nı aktif hale getirdik ve gerek kendi aramızdaki Yalansavar sohbetlerini, gerek skeptisizmle ilintili diğer konuşma, sohbet, ders ve filmleri Türkçe veya Türkçe altyazılarla yayınlamaya başladık. Şu anda 1.000’den fazla Youtube kullanıcısının abone olduğu Yalansavar kanalı, yaklaşık 40.000 kişi tarafından izlenmiş durumda.

Yalansavar Sohbetleri

Ekip olarak, uzun zamandır yapmayı planladığımız podcast/cepyayın projesini geliştirerek sadece sesli değil, video görüntülü bir podcast olan Yalansavar Sohbetleri serisini başlattık. Yıl içinde pekçoğumuzun öngöremediği yoğunluklar nedeniyle istediğimiz sayıda sohbet yayınlayamadık. Ama bunu 2015 yılında mutlaka telafi edeceğiz.

Halen Youtube kanalımızda Yalansavar ekibinin iki sohbet kaydı mevcut:

 • Bir bilene sormalı mı?: Bir bilen her zaman haklı mıdır? Uzman kimdir kime denir? Astrolojinin uzmanı olur mu? Galileo’ya kimler gülmüş? C vitamini her derde deva mı? Bu ilk görüntülü sohbet denememiz “Bir bilen safsatası“ndan (argument from authority) başlayıp, bu safsatanın ilintisi olan bir dizi ilginç konuya değiniyor.
 • Bilimsel makaleler: Bilimsel makale nedir? Ne işe yarar? Niye yazılır? Kim yazar? Bilimsel makaleleri okuyunca ne gibi sonuçlara varabiliriz? Her bilimsel makale kesin sonuç içerir mi? Yalansavar ekibi olarak, ikinci sohbetimizde bilimsel makaleler konusunu ele aldık. Biraz teknik konulara girdik, kendi aramızdaki akademisyenlere sorduk, makalelerin bölümlerini inceledik, makale yayıncılığı ile ilgili detayları konuştuk.

 

Homeopati Denemesi

2014 yılının belki de en çok ses getiren ( ve bizim de yaparken en keyif aldığımız) aktivitesi Youtube kanalımız üzerinden canlı olarak yayınladığımız Homeopatik İlaç Denemesi idi.

Daha önce yazdığımız homeopati yazımıza cevap veren bir homeopat, önerdiği arsenik bazlı ilacını, önerdiği doz ve şekilde alırsak göz ardı edemeyeceğimiz etkiler gözlemleyeceğimizi, sonucunda homepatinin aslında etkin olduğuna inanacağımızı iddia etti. Biz de bu iddiayı kabul ettik. Homeopatin belirlediği ilacı (Arsenicum album 30C) önerdiği dozda (saatte 1, 10 tablet) alarak tüm tabletleri alış anımızı ve gözlediğimiz etkileri kaydettik. Yazarımız Işıl’ın her saat başı arsenikli homeopati ilacı içerken çektiği videoları bu listeden sırayla seyredebilirsiniz. Yakın zamanda bu denemenin özetini anlatan bir yazımız da yayınlanacak.

 

TEDxReset 2014: Bilim Yeterince Heyecanlıdır

Aynı zamanda Açık Bilim kurucularından da  olan y azarımız Tevfik 18- 19 Nisan tarihinde İstanbul’da düzenlenen ve TED konferanslarının bir uzantısı olan TEDxReset 2014 etkinliğine katılarak burada bir konuşma yaptı. Tevfik, bu güzel konuşmasında bilim haberciliğinin önemi, medyanın bu haberleri sunması sırasında gözlemlediğimiz sorunları ve bilimin aslında bu tip manipülasyonlara ihtiyacı olmadan da eğlenceği olduğunu keyifli bir üslupla anlattı. İzlemediyseniz kaçırmayın. TEDxReset videolarının tamamı, TEDxReset web sitesinde mevcut.

 

Bilim ve Sözdebilim

Bu yıl katıldığımız bir başka etkinlik de 29 Mart 2014 Ankara ve 5 Nisan 2014 İstanbul’da gerçekleşen “Bilim, Özgür Düşünce ve Sekülerizm” konulu kongre oldu. Yazarımız Işıl, bu kongreye her iki oturuma da Bilim ve Sözdebilim konulu ekteki konuşması ile sunucu olarak  videokonferans ile katıldı. Işıl, bu konuşmada sözdebilim nedir, bilimden nasıl ayrılır, bir iddianın sözdebilim olduğunu hangi özelliklerine bakarak anlayabilirizi anlatıyor. Ayrıca sözdebilim ve bilimi birbirinden ayırmanın neden önemli olduğuna değindi. Paneldeki diğer konuşmaları ise etkinliğin Youtube listesinden dinleyebilirsiniz.

 

 

Türk skeptiklerini temsil etmeye devam!

Yalansavar ekibi, bu yıl da geçen yıl olduğu gibi dünyanın en büyük Eleştirel Düşünce, Skeptisizim ve Bilim kongresi olan TAM – The Amazing Meeting konferansına katıldı. Bu yıl da geçmiş yıllardaki gibi eleştirel düşünce, bilim ve skeptisizm ile ilgili konuşmaları dinlemek ve bu alanda çalışan dünyanın önde gelen isimleriyle tanışma ve sohbet etme fırsatını yakaladılar.

Yalansavar yazarlarından Cüneyt, TAM2014'te ünlü filozof, yazar ve biliminsanı Daniel Dennet ile.

Yalansavar yazarlarından Cüneyt, TAM2014’te ünlü filozof, yazar ve biliminsanı Daniel Dennet ile.

Geçen yıl olduğu gibi konferans boyunca katıldıkları oturumları okurlarla paylaşmaya çalışan Işıl ve Cüneyt’in @yalansavar twitter hesabından attıkları konferansa ilişkin tüm tivitleri  burada toplu halde okuyabilirsiniz.

Panel: TAM2014-Rasyonellik öğretilebilir mi?

 

Bunlar dışında ekip olarak ufak tefek başka etkinlikliklerimiz de oldu: ALS hastalığına fon toplamak için yapılan ALS Buz Kovası Etkinliği‘ne katıldık, yazarımız Işıl, San Fransico körfez bölgesinde eleştirel düşünce ve skeptisizim üzerine çalışan köklü bir vakıf olan Bay Area Skeptics (BAS)  yönetim kuruluna seçildi ve Bay Area Bilim Festivali kapsamında Nisan ayında Türkiye’de Skeptisizim isimli bir konuşma yaptı.

Ve biraz gülümseyelim…

Bu yıl bizi en çok gülümseten olaylardan biri de aldığımız ortaklık teklifiydi. Ayağımıza gelen kısmeti teptik galiba!

sdfsd

Sen çok yanlış gelmişsin dostum 🙂

 

Kısaca sizlerden gelen destek sayesinde dolu dolu bir yılı daha geride bıraktık. Verdiğiniz destek, ilettiğiniz görüş ve her türlü eleştirileriniz için çok teşekkür ederiz. Sizlerden aldığımız her tür geri bildirim inanın bizim için çok kıymetli. Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin, görüş, eleştiri öneri ve her tür geri bildiriminizi gerek e-posta, gerek diğer kanallardan (facebook, twitter, youtube, vs.) iletmeye devam edin.

2015 yılında da birbirinden farklı, eğlenceli ve umuyoruz ki sizin için hem okuması keyifli hem öğretici makalelerimiz, podcastimiz, yeni videolarımız ve görüntülü sohbetlerimizle hurafeleri savuşturmaya ve eleştirel düşünce ile mantığın sesi olmaya çalışmaya devam edeceğiz.

Sevgilerimizle!

Yalansavar Ekibi

sfsfdsf

Yalansavar ekip üyelerinin çoğu gerçek hayatta karşılaşmamıştı. Bu yıl bu eksikliği de giderdik ve katılabilen ekip üyeleri ile İstanbul’da bir araya gelip ekip ruhu ve dostluğumuzu sanal ortamdan gerçek ortama aktarma fırsatını yakaldık. Resimdeki ekip üyeleri sağ önden sırayla: Serdar, Aysu, Cüneyt, Işıl, Tevfik, Bahadır, İlkay ve Kaan (ve yengemiz Meral). Buluşma sırasında yurtdışında oldukları için Çağrı, Tuğsan ve Kerem ne yazık ki bu karede yoklar.

 

 

About isil_arican

Yalansavar'ın kurucusu, San Fransisco'da yaşayan bir Tıp Doktoru. Stanford Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde Klinik Bilgi İşlem Direktörü. Bay Area Skeptics Yönetim Kurulu Üyesi. Boş zamanlarında sözde bilimle savaşıyor, Yalansavar'a ve Trepanasyon'a yazıyor, TED çevirileri yapıyor, kedi seviyor, evde bira kaynatıyor, bir de bu aralar The Witcher oynuyor.

7 Yanıt “5. Yaşımızda 1 Milyon okuma!!!!”

 1. Ahmet Alegöz 26 Ocak 2015 08:43

  Nice 5 yıllar dilerim Işıl Hanım. Sitenizi severek okuyor ve çevremdeki herkese tavsiye ediyorum.

  Liked by 1 kişi

 2. Semih Hazar 26 Ocak 2015 08:53

  Selamlar ve tebrikler.

  Site Yalansavar olunca bunu yazma gereği duydum:
  1M okuyucu değil 1M görüntülemeye (Page View) ulaşmışsınız. Büyük ihtimalle bundan çok çok daha az okuyucu var. Gerçekte kaç kişiye ulaştığınızı anlamak için uzun bir süre zarfında (mesela 1-2 sene gibi) Absolute Unique Visitor rakamına bakabilirsiniz.

  Çalışmalarınızda başarılar, saygılar.

  Liked by 1 kişi

  • Haklısınız. Tam bir yalansavar okuyucusu dikkati göstermişsiniz 🙂 Düzelme için teşekkürler, gerekli değişikliği yaptım.

   Sevgiler.

   Liked by 1 kişi

 3. Asuman Konuk 26 Ocak 2015 15:38

  Nice aydınlık yıllar dilerim. Yukarıdaki düzeltme sayesinde ben de birşey daha öğrenmiş oldum. Henüz bir milyon olmasanız da, hatta hiç olmayacak da olsa moraliniz bozulmasın. (Bozulmaz biliyorum, lafın gelişi işte.) Ulaşabildiğiniz tek bir insan, her bir insan x 1 milyon değerinde.

  Beğen

 4. isil_arican 26 Ocak 2015 19:39

  Düzeltme için teşekkürler. Bu durumda Dünyayı ele geçirme planımızı biraz erteliyoruz 😉

  Beğen

 5. Emeği geçen herkesi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Sevgiler, saygılar….

  Beğen

 6. Siyasi duruşunuzdan uzak bir site olursa daha iyi noktalara gelir. Başarılar.

  Beğen

%d blogcu bunu beğendi: