2016’yı uğurladık

2016-2017

Yoğun ve çalkantılı bir yılı geride bıraktık.

 

Sevgili Yalansavar okurları ve dinleyicileri,

On iki ay daha göz açıp kapayıncaya dek geçti ve oldukça yoğun ve çalkantılı geçen 2016 yılını geride bırakarak 2017 yılının ilk günlerine girdik.

Geçtiğimiz yıl, gerek Yalansavar yazarlarının kişisel yoğunlukları, gerekse hepimizi derinden etkileyen yoğun gündem nedeniyle eski yıllardaki kadar çok sayıda makale yayımlayamadık. Gene de elimizden geldiğince hem eleştirel düşünce kavramı ile ilgili temel ilkelere değinmeye çalıştık, hem de gündemdeki kimi iddiaları Yalansavar merceği altına yatırdık.

Elimizden geldiğince, vakit buldukça kaleme aldığımız makalelerde sizlere bilimde atıf ve etki değerinin önemini, sıra dışı tesadüf gibi görünen olayların aslında o kadar da sıra dışı olmayabildiğini, temel oran yanılgısını,  komplo teorilerine şekil veren yanılgılar ve son kullanma tarihlerini anlattık. Bilimsel ifadelerin yanlış kullanımının tehlikelerinden bahsettik. Hakkında sıklıkla korkutucu makaleler çıkan cep telefonları ve kanser ilişkisi hakkındaki son bilimsel verileri irdeledik. 

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da sözdebilimlerle savaşmaya devam ettik. Basında sıklıkla yer alan sözde elektrik çarpanı topraklama uygulamasının aslı astarı olup olmadığını anlattık, üniversitelere sızan sözdebilim uygulamalarından bahsettik.  Sitemize en büyük ilham kaynağı olan Carl Sagan’ı ölüm yıldönümünde anarak eleştirel düşünce literatürüne en büyük katkılardan biri olan Carl Sagan’ın palavra tespit yöntemini sizle paylaştık.

Sadece 2016 yılında, sitemize 400 binden fazla ziyaretçi geldi, sitemiz ayda ortalama 50 bin kez görüntülendi.

screen-shot-2017-01-06-at-23-01-38

2016 yılında, sitemize gelen ziyaretçi sayısı artmaya devam etti.

Bu yıl Yalansavar’ın faaliyetlerini yazılı makalelerin ötesine taşıdık. 2016 yılbaşında sizlere verdiğimiz sözü tuttuk ve Yalansavar Podcast projesini hayata geçirdik. Ocak ayında başladığımız Yalansavar podcasti geçtiğimiz haftalarda 13. Bölümünü yayınladı. Yayınladığımız her bir podcast bölümü yaklaşık 25 bin kez indirildi, Aralık ayında podcastimizin toplam indirilme sayısı çeyrek milyonu aştı!

screen-shot-2017-01-06-at-23-23-53

Podcast bölümlerimizin indirilme satısı 250 bini aştı.

Podcast fikrini hayata geçirdiğimiz 2016 yılı son aylarında  sizlerin de yoğun ilgisi ve desteğiyle, Türkiye’de en çok dinlenen 10 podcast listesine girdik.

screen-shot-2016-12-13-at-20-10-51

Aralık 2016 en çok dinlenen Türkçe Podcast listesi.

Bu süreç boyunca bizler de sesli içerik üretme konusunda tecrübe kazandık. Makale yazmaktan oldukça farklı olan podcast yayınlamanın inceliklerini hem kendi çabamızla araştırarak, hem de sizlerden gelen geri bildirimlerle yavaş yavaş öğrendik, hala da öğreniyoruz.

Bu yıl içinde bizi belki de en çok gururlandıran olaylardan birisi, eleştirel düşünce ve skeptisizm konulu podcastlerin duayeni kabul edilen “The Skeptics’ Guide to the Universe” (SGU) podcastinin, Yalansavar’ı 2016 yılının eleştirel düşünce kahramanlarından biri olarak ilan etmesi oldu. Dinlemek isterseniz, SGU podcastının 599. bölümünü SGU web sitesinden veya iTunes’dan indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl, hem Türkiye hem de Dünya gündeminde öne çıkan önemli tartışma konularından birisi sahte haberler, asılsız iddialar ve bunların etkileri oldu. Gerek ülkemizde, gerekse başka ülkelerde, sosyal medyada dolanan propaganda amaçlı sahte haber ve görseller ile post-truth adı verilen bu fenomenin yaşantımıza olan etkisini yakından gözlemledik. Eleştirel düşünme yetisi kazanmanın ne kadar önemli olduğunu hep birlikte bir kez daha anımsadık. Bütün bu gelişmeler, ekip olarak yaptığımız işe dört elle sarılmak için yeni nedenler yarattı. Yeni yılda da elimizden geldiğince eleştirel düşünce alışkanlığını yaymaya katkıda bulunmaya ve muhtelif asılsız iddiaları irdelemeye hem makalelerimiz hem de podcast yayınlarımızla devam edeceğiz.

Sloganımızda da belirttiğimiz üzere, karanlığa lanet okumaktansa bir mum yakmaya devam ederken bizlere verdiğiniz tüm destek ve geri bildirimler için siz okur ve dinleyicilerimize çok teşekkür ederiz.

Dileriz ki bu yıl, bir öncekine göre hepimiz için daha huzurlu, mutlu ve eleştirel düşünce dolu olur.

Sevgilerimizle,

Yalansavar Ekibi

 

About isil_arican

Yalansavar'ın kurucusu, San Fransisco'da yaşayan bir Tıp Doktoru. Stanford Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde Klinik Bilgi İşlem Direktörü. Bay Area Skeptics Yönetim Kurulu Üyesi. Boş zamanlarında sözde bilimle savaşıyor, Yalansavar'a ve Trepanasyon'a yazıyor, TED çevirileri yapıyor, kedi seviyor, evde bira kaynatıyor, bir de bu aralar The Witcher oynuyor.

7 Yanıt “2016’yı uğurladık”

 1. Çok kısa sürede en çok ziyaret ettiğim siteye dönüşen yalansavarı içten kutluyorum, iyi çalışmalar.

  Orçun Bozatlı

  >

  Beğen

 2. Yeni yıl yeni içerikler 🙂
  Bu arada sorulu cevaplı broadcast yapmayı planlıyor musunuz ?

  Beğen

 3. Benden başka kimse takip etmiyor şeklinde düşüncelerim vardı. Bu şekilde bir yerden sonra yalansavar kapanır diyordum ki durumun böyle olmadığını görmem sevindirdi. Ne diyelim, takipteyiz.

  Beğen

 4. Sulu dnmez 18 Ocak 2017 09:57

  günaydınlar..gündemi meşgul eden palmiye yağı ve özellikle bayanların 1 numarası olan nutella olayı hakkında paylaşabileceğiniz bir bilgi var mı?iyi çalışmalar,saygılar…

  ________________________________

  Beğen

 5. multumescmult 24 Ocak 2017 16:50

  can-ı gönülden nice güzel yıllar dilerim sizlere..

  Beğen

%d blogcu bunu beğendi: